Ile kosztuje silos zbożowy w 2024 roku? Ceny za montaż i osprzęt

MARBUD | Opublikowano: 27 grudnia 2023

Silosy zbożowe to w rolnictwie konstrukcje absolutnie niezbędne. Umożliwiają bezpieczne przechowywanie zboża, często przez bardzo długi czas. Zakup silosu wiąże się ze znacznym wydatkiem. Jak wysokim? Od czego zależy cena zakupu i montażu silosu zbożowego? Na te i inne pytania odpowiadamy szczegółowo w poniższym artykule.

Koszt zakupu silosu zbożowego

Cena silosu zbożowego waha się w zależności od wielu czynników. Obecnie na rynku można znaleźć silosy w przedziale cenowym od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Kluczowe czynniki wpływające na cenę, to:

  • pojemność silosu,
  • materiał wykonania,
  • dodatkowe funkcjonalności,
  • geometria i konstrukcja silosu,
  • izolacja i ochrona przed szkodnikami,
  • certyfikacje i normy bezpieczeństwa.
ile kosztuje silos zbożowy

Pojemność silosu

Co do zasady, większa pojemność to wyższa cena. Silosy o dużej pojemności, zdolne do przechowywania znacznych ilości zboża, wymagają bardziej skomplikowanych konstrukcji. Wzmacniane ściany, solidniejsze fundamenty i zaawansowane systemy podtrzymywania struktury, a przede wszystkim konieczność wykorzystania do produkcji większej ilości materiału – wszystko to przekłada się na wyższe koszty produkcji i instalacji.

Materiał wykonania

Najwyższą trwałość, a tym samym również cenę zapewnia zastosowanie do produkcji silosu stali nierdzewnej. Silosy z tego materiału są odporne na korozję, co jest kluczowe w przypadku długotrwałego przechowywania ziarna. W porównaniu do takich materiałów, jak aluminium czy blacha ocynkowana, stal nierdzewna zapewnia lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale równocześnie podnosi cenę silosu.

Dodatkowe funkcjonalności

Zaawansowane technologie zastosowane w silosie to przeważnie wyższy koszt zakupu tej konstrukcji. Systemy automatycznego napełniania i opróżniania, kontrola wilgotności, termometry, czy inteligentne systemy zarządzania zapasami –  wszystkie te technologie zwiększają funkcjonalność silosu, przez co również podnoszą jego cenę. Inwestycja w te rozwiązania może jednak przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie poprzez optymalizację procesu przechowywania zboża.

Geometria i konstrukcja silosu

Złożone kształty i konstrukcje silosów to najczęściej wyższe koszty. Nietypowe kształty silosów, takie jak konstrukcje wielokomorowe czy specjalne systemy wewnętrzne do segregacji ziarna, wymagają dodatkowych nakładów pracy i materiałów, co bezpośrednio wpływa na cenę.

Izolacja i ochrona przed szkodnikami

Dodatkowa izolacja termiczna i zabezpieczenia przed szkodnikami, takie jak siatki przeciwgryzoniowe czy hermetyczne zamknięcia, chronią zboże przed zewnętrznymi czynnikami i szkodnikami, ale również zwiększają koszty zakupu silosu.

Certyfikacje i normy bezpieczeństwa

Silosy spełniające rygorystyczne normy bezpieczeństwa i certyfikacje (np. ISO, normy UE) zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i jakości. Jednak proces certyfikacji i stosowanie się do wysokich standardów produkcyjnych mogą znacząco podnieść cenę silosu.

Koszt montażu silosu

Montaż silosu zbożowego również generuje dodatkowe koszty, które mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszty te zależą od:

 

  • złożoności montażu,
  • dostępności miejsca instalacji,
  • odległości od dostawcy,
  • warunków pogodowych i sezonowych.

Złożoność montażu

Bardziej złożone silosy, wymagające specjalistycznych technik montażowych lub dodatkowych elementów konstrukcyjnych, znacząco zwiększają czas i koszt montażu. Przykładowo, montaż wielokomorowych silosów lub tych z zaawansowanymi systemami automatyzacji może wymagać zatrudnienia najbardziej wyspecjalizowanych zespołów montażowych.

Dostępność miejsca instalacji

Tereny o utrudnionym dostępie, takie jak górzyste obszary czy tereny z ograniczonymi drogami dojazdowymi, mogą znacząco zwiększać koszty transportu i pracy. Potrzeba użycia specjalistycznego sprzętu do transportu i montażu w takich warunkach również wpływa na końcową cenę.

Odległość od dostawcy

Transport komponentów silosu z dalszych lokalizacji generuje dodatkowe koszty paliwa, czasu pracy kierowców oraz zużycia pojazdów transportowych.

Warunki pogodowe i sezonowe

Montaż w trudnych warunkach pogodowych, takich jak intensywne opady, mróz czy upał, może spowolnić postęp prac i zwiększyć koszty ze względu na potrzebę zastosowania dodatkowych środków ostrożności i ewentualnych przerw w pracy.

Osprzęt do silosu

Osprzęt do silosu zbożowego, taki jak systemy wentylacyjne, śruby transportowe, podajniki, mierniki poziomu zboża, czy systemy dozowania i mieszania, stanowi istotny element kosztowy. Ceny wymienionych elementów mogą znacząco różnić się w zależności od producenta, jakości oraz zaawansowania technologicznego. Przykładowo, proste śruby transportowe mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, podczas gdy zaawansowane systemy wentylacyjne czy automatyczne mierniki poziomu to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast specjalistyczne systemy dozowania i mieszania, które pozwalają na precyzyjne zarządzanie składem przechowywanych produktów, mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ich pojemności i funkcjonalności.

Całkowity koszt osprzętu do silosu, zależnie od jego skomplikowania i zaawansowania, może więc wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inwestycja w wysokiej jakości osprzęt może znacząco zwiększyć żywotność i funkcjonalność silosu, zapewniając jednocześnie efektywniejsze i bezpieczniejsze przechowywanie zboża.

Jak widzisz, nie  jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje silos zbożowy. Jest to bowiem uzależnione od szeregu czynników. Ostatecznie zakup silosu i osprzętu wraz z montażem to wydatek od kilkunastu do nawet stu tysięcy złotych.