Ile kosztuje mała biogazownia rolnicza? Orientacyjny koszt w 2024 roku

MARBUD | Opublikowano: 27 marca 2024

Budujesz swój wymarzony dom i stoisz przed wyborem koloru elewacji? A może remontujesz dom, który już stoi i chcesz odświeżyć go z zewnątrz? Poznaj najmodniejsze kolory elewacji w 2024 roku i dowiedz się, na co zwrócić uwagę dobierając kolor.

jaki kolor elewacji wybrać

Klasyczna biel

Biała elewacja cieszy się w tym roku ogromną popularnością. Dzieje się tak ze względu na jej uniwersalność. Biel idealnie komponuje się z otoczeniem niezależnie od tego, czy dom znajduje się w centrum miasta, na obrzeżach, czy na wsi.

To, że kolor biały pasuje do wielu aranżacji, nie oznacza jednak, że sprawdza się zawsze i wszędzie od strony praktycznej. Twój dom stoi w pobliżu drogi lub w lesie? Prędzej czy później biała elewacja będzie wymagała odnowienia. Powodem jest narażenie na kurz i rozmaite pyłki.

Jest jeszcze jeden czynnik, który odpowiada za częsty wybór białej elewacji. Biel świetnie wygląda na nowoczesnych, minimalistycznych bryłach, które coraz częściej można obserwować na osiedlach. Jeśli jednak Twój dom nie jest w nowoczesnym stylu, nie przejmuj się. Kolor biały pasuje do wszystkiego.

Odcienie szarości

Wyrażenie „szara myszka” przywodzi na myśl coś nudnego i niewyróżniającego się. Takie skojarzenie z szarością nie ma jednak odzwierciedlenia w budownictwie. Szare elewacje są wybierane przez właścicieli domów bardzo często. Dlaczego tak się dzieje? Wszelkie odcienie szarości podkreślają nowoczesny styl w budownictwie, nie będąc jednocześnie tak mało odporne na zabrudzenia, jak białe elewacje.

Aby budynek nie wyglądał na przytłaczający, najlepiej wybierać jasne odcienie szarego koloru.

Kolory natury

W ostatnich latach bardzo modny jest powrót do natury. Można to zaobserwować na wielu polach, także w branży budowlanej. Klienci decydują się na elewacje w naturalnych kolorach, takich jak beże, brązy, a nawet zielenie. Takie elewacje idealnie sprawdzą się, kiedy dom zbudowany jest w otoczeniu przyrody. Wówczas razem z kolorowym ogrodem, zielonym lasem i innymi elementami natury tworzy harmonijną całość.

Domy z elewacją w kolorach natury stwarzają wrażenie przytulnych i ciepłych. Warto pamiętać, żeby z palety barw wybierać odcienie raczej jaśniejsze niż ciemniejsze. Jasne kolory sprawiają, że budynek wydaje się optycznie większy. Dodatkowo nie nagrzewają się tak szybko od słońca, jak kolory ciemne.

Elewacja w kilku kolorach

Boisz się, że jeśli wybierzesz jeden kolor elewacji, to Twój dom będzie wyglądał nudno? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na dwa, a nawet trzy kolory. Chcesz więcej? Zastanów się dobrze, bo mix wielu kolorów nie będzie prezentował się dobrze.

Przegląd najmodniejszych kolorów elewacji pokazuje, że ludzie chętnie łączą ze sobą dwa lub trzy kolory. W jaki sposób to robią, żeby uzyskać zadowalający efekt? Wybierają jeden kolor podstawowy, a pozostałe przemycają w formie dodatków. Ciekawym pomysłem jest np. pomalowanie filara lub okolic okien inną barwą.

Czym kierować się wybierając kolor elewacji?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, kolor elewacji powinien współgrać z otoczeniem, w jakim znajduje się dom. Powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko naturę, ale i sąsiednie budynki.

Kolor elewacji należy dostosować do stylu budownictwa. Kiepsko wyglądałaby bryła nowoczesna w kolorze żółtym, czerwonym lub innym, podobnie intensywnym.

Wybierając elewację, weź pod uwagę także oddziaływanie słońca na budynek. Ściany

w mocnych barwach, poddane dużemu nasłonecznieniu mogą nadmiernie się nagrzewać, a także tracić kolor. Tego chyba nie chcesz, prawda?

Niezwykle istotny jest też kolor dachu i okien. Warto wcześniej wszystko przemyśleć tak, żeby te elementy pasowały do elewacji. Najmodniejsze kolory w 2024 roku, takie jak biele i szarości, świetnie komponują się z ciemnymi dachami, które także królują w tym sezonie.

Czy podczas wyboru elewacji, liczy się także to, jak wygląda dom w środku? Oczywiście. Doskonale byłoby, gdyby kolor elewacji współgrał z wnętrzem mieszkania. Jak wiadomo,

w życiu nie zawsze jest idealnie, ale skorzystanie z tej sugestii będzie wywierać wrażenie harmonii na Tobie i Twoich gościach, ilekroć Cię odwiedzą.

Nie zapominaj w tym wszystkim o sobie i swoich preferencjach. To Twój dom

i najważniejsze, żeby kolor elewacji podobał się Tobie. Moda jest wyłącznie po to, żeby zaczerpnąć z niej inspiracje. Ostateczny wybór należy do Ciebie.

Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, skorzystaj z próbek kolorów. Pozwoli Ci to przekonać się, jak wygląda dany kolor elewacji o różnych porach dnia, przy rozmaitych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i chęci przemalowania elewacji po kilku dniach. To oszczędność nie tylko nerwów, ale też czasu i pieniędzy.