Osuszanie budynków – co to jest i jakie są zalety tego rozwiązania?

MARBUD | Opublikowano: 23 października 2023

Każdy budynek narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, wśród których wilgoć jest jednym z najbardziej szkodliwych. Jej nadmierna obecność w strukturach może prowadzić do poważnych problemów, zarówno strukturalnych w budynku, jak i zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Osuszanie budynków to kluczowy proces, który pomaga chronić nasze domy i biura przed negatywnymi skutkami wilgoci. Jednak co dokładnie oznacza „osuszanie” i dlaczego jest tak ważne? Wyjaśniamy!

osuszanie budynków co to jest

Czym jest osuszanie budynków?

Najprościej rzecz ujmując osuszanie budynków to usuwaniu nadmiernej wilgotności z wnętrza budynku. Nie chodzi tu jedynie o usuwanie wilgotności z powietrza – proces osuszania może dotyczyć również konkretnych elementów konstrukcyjnych budynku, takich jak ściany, podłogi czy stropy.

W zależności od skali problemu oraz obszaru objętego wilgotnością osuszanie może być realizowane w różny sposób. Istnieje osuszanie punktowe, skupiające się na konkretnym, lokalnym problemie, oraz osuszanie kompleksowe, które ma na celu obniżenie wilgotności w całym pomieszczeniu, czy nawet obiekcie.

Oprócz usuwania skutków zalania czy niewłaściwej izolacji osuszanie jest również niezbędne przy przeprowadzaniu pewnych prac budowlanych. Materiały takie jak tynk, beton czy wylewki potrzebują czasu, by „dojrzeć” i całkowicie wyschnąć przed dalszymi etapami prac. Czasami przyspiesza się ten proces poprzez zastosowanie odpowiednich osuszaczy.

Różne sposoby osuszania budynków

Kiedy mówimy o osuszaniu budynków, mamy na myśli szereg metod dostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków. Oto kilka najbardziej popularnych technik, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w budynkach:

  • Osuszacze kondensacyjne – to najbardziej popularne urządzenia do osuszania, działające na zasadzie kondensacji. Wyciągają wilgoć z powietrza i skraplają ją w pojemniku. Dzięki tego typu sprzętowi można szybko i skutecznie obniżyć poziom wilgotności w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza po zalaniach czy powodziach.
  • Osuszacze adsorpcyjne – te urządzenia korzystają z materiałów absorpcyjnych (np. żel krzemionkowy), które wchłaniają wilgoć. Są szczególnie skuteczne w pracy w niższych temperaturach, gdzie tradycyjne osuszacze kondensacyjne mogą nie być tak wydajne.
  • Ogrzewanie – podgrzewanie powietrza wewnątrz budynku może pomóc w usunięciu wilgotności. Wysoka temperatura powoduje, że wilgoć ulatnia się szybciej. Ogrzewanie jest szczególnie przydatne podczas prac budowlanych, kiedy nowe materiały muszą dobrze wyschnąć przed dalszymi etapami.
  • Wentylacja – naturalna lub mechaniczna wentylacja może pomóc w wymianie wilgotnego powietrza na suche. Regularna wymiana powietrza jest kluczowa, aby unikać kondensacji i zapewnić świeże powietrze wewnątrz budynku.
  • Izolacja – dobrze zaizolowany budynek to mniejsze ryzyko problemów z wilgotnością. Odpowiednia izolacja nie tylko chroni przed zimnem czy gorącem, ale także przed przenikaniem wilgoci. Dzięki temu wnętrze budynku pozostaje suche.

Każda z wymienionych powyżej metod osuszania jest odpowiednia w określonych okolicznościach, a ich skuteczność zależy od właściwego zastosowania i połączenia ze innymi, stosownymi technikami osuszania.

Zalety osuszania budynków

Osuszanie budynków nie jest tylko chwilowym rozwiązaniem w sytuacjach awaryjnych. Często stanowi kluczowy element dbałości o trwałość i funkcjonalność nieruchomości. Oto kilka kluczowych korzyści, jakie niesie za sobą właściwie przeprowadzony proces osuszania:

  • Zapobieganie pleśni i grzybom – nadmierna wilgoć jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. Te mikroorganizmy nie tylko mogą niszczyć materiały budowlane, ale są również szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Regularne osuszanie budynków zapobiega ich rozwojowi, chroniąc zdrowie i inwestycję.
  • Ochrona materiałów budowlanych – wilgoć to wróg większości materiałów używanych w budownictwie. Może powodować pęcznienie podłóg, gnicie elementów drewnianych oraz korozję metali. Odpowiednie osuszanie zapobiega tym problemom, wydłużając żywotność budynku.
  • Zwiększenie komfortu życia – nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak nieprzyjemne jest przebywanie w wilgotnym pomieszczeniu. Suche wnętrza są nie tylko zdrowsze, ale też bardziej komfortowe, co przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.
  • Oszczędność energii – może to nie być oczywiste, jednak wilgotne powietrze trudniej jest ogrzewać. Dlatego osuszając powietrze, można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. To inwestycja, która zwraca się w krótkim czasie.
  • Wzrost wartości nieruchomości – budynek wolny od problemów z wilgotnością jest znacznie bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców lub najemców. Dbając o właściwe osuszanie, dbamy równocześnie o wartość naszej nieruchomości.

Osuszanie budynków, czyli pozbywanie się z nich nadmiaru wilgoci, to nie tylko techniczna konieczność, ale także inwestycja w zdrowie mieszkańców oraz długowieczność i wartość samej nieruchomości. Zrozumienie znaczenia i technik osuszania oraz regularne monitorowanie poziomu wilgotności w budynkach to klucz do utrzymania ich w doskonałym stanie przez wiele lat.